Tel: 733 100 016
warszawa@medicavision.pl
Światowida 59 A, Białołęka, 03-144 Warszawa

Zespół suchego oka to jedno z najczęściej występujących schorzeń narządu wzroku. Nieprzyjemne objawy oraz możliwe komplikacje powodują, że lepiej go nie bagatelizować. Jak rozpoznać zespół suchego oka? Co to za choroba i czy można ją wyleczyć? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

 

Zespół suchego oka – co to za schorzenie?

Zespół suchego oka (ZSO) to schorzenie okulistyczne wynikające z niedostatecznego wydzielania lub nieprawidłowego składu łez, bądź związane z ich nadmiernym parowaniem. Choroba wywołuje poważny dyskomfort, wpływa na sposób widzenia oraz jakość życia.

Co jest powodem rozwoju zespół suchego oka? Przyczyny będą łatwiejsze do zrozumienia, jeśli poznasz budowę i funkcje filmu łzowego. A jest to cienka warstwa ochronna, pokrywająca rogówkę oraz spojówkę. Odpowiada ona m.in. za nawilżenie oka, zmniejszenie tarcia między tkankami oraz zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Film łzowy składa się z wody, tłuszczy, soli mineralnych, białka i mucyny, a także odbudowuje się podczas mrugania. W przypadku zespołu suchego oka proces ten jest zakłócony.

 

 

 

Przyczyny zespołu suchego oka

Produkcja łez odbywa się w sposób ciągły i jest uzależniona od potrzeb organizmu. U osób dotkniętych zespołem suchego oka, jest ona jednak niewystarczająca (albo dochodzi do ich wzmożonego parowania). Powodem może być też nieprawidłowy skład filmu, który osłabia jego przyczepność do gałki ocznej. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny suchego oka to zazwyczaj:

  • ekspozycja na niekorzystne warunki (np. słońce lub wiatr, wielogodzinna praca przy komputerze, klimatyzacja),
  • starzenie się organizmu (po 50 roku życia stopniowo zanika gruczoł łzowy),
  • choroby autoimmunologiczne lub dermatologiczne,
  • zmiany hormonalne (m.in. w trakcie procesu dojrzewania),
  • noszenie soczewek kontaktowych,
  • zażywanie niektórych leków (np. beta-blokerów i leków przeciwhistaminowych).

Co ważne, zespół suchego oka występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

 

 

 

 

Jak rozpoznać zespół suchego oka?

Pierwsze symptomy zwiastujące rozwój zespołu suchego oka są łatwe do przeoczenia. W początkowej fazie może pojawić się nadmierne łzawienie w reakcji na jasne światło lub podczas przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jak więc rozpoznać zespół suchego oka? Objawy, które pojawiają się w dalszej kolejności to:

  • pieczenie oczu,
  • zaczerwienione spojówki,
  • odczuwanie suchości oczu,
  • wrażliwość na światło,
  • uczucie obecności piasku pod powiekami,
  • nadmierne łzawienie,
  • pogorszenie wzroku.

Objawy zespołu suchego oka utrzymują się niezależnie od pory roku i mogą się nasilać z upływem czasu. Warto pamiętać, że w wyniku choroby oczy są pozbawione odpowiedniej ochrony, przez co stają się podatne na infekcje.

 

 

 

 

Leczenie zespołu suchego oka

Czy zespół suchego oka jest wyleczalny? Całkowite wyleczenie ZSO nie jest możliwe. Nie oznacza to wcale, że musisz pogodzić się z chorobą oraz konsekwencjami, jakie niesie zespół suchego oka. Jak leczyć to schorzenie? Najlepiej udać się do specjalisty, który zajmie się diagnostyką oraz dobierze odpowiednią terapię.

Leczenie zespołu suchego oka opiera się także o łagodzenie objawów. Stosuje się w tym celu nawilżające krople do oczu. Mogą one zawierać m.in. kwas hialuronowy, który jest z reguły dobrze tolerowany przez pacjentów. Istotne jest, aby krople nie zawierały konserwantów: podczas dłuższego stosowania mogą powodować podrażnienia. Co jeszcze można stosować na zespół suchego oka? Krople są czasami zastępowane przez preparaty liposomalne w postaci sprejów lub żeli. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka należy jednak skonsultować się z lekarzem.

 

 

Czy na zespół suchego oka pomogą domowe sposoby?

Co jeszcze zrobić, aby zmniejszyć objawy, jakie daje zespół suchego oka? Domowe sposoby mogą przynieść nieco ukojenia. A należą do nich:

  • częste przemywanie oczu i delikatne mycie powiek,
  • wzbogacenie diety o kwasy tłuszczowe Omega-3,
  • nawilżanie powietrza poprzez zastosowanie nawilżacza,
  • terapia akupunkturowa.

Domowe sposoby na zespół suchego oka nie mają udowodnionego działania leczniczego, dlatego należy je traktować jedynie jako wsparcie. Istotne jest za to, aby jak najszybciej reagować na objawy suchości oka, a w przypadku leczenia pozostawać pod stałą opieką lekarza okulisty. Kompleksową opiekę okulistyczną znajdziesz w Centrum Okulistycznym Medica Vision Warszawa: umów się na konsultację i zadbaj o swój wzrok.

 

Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016