Zaczerwienienie oka stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie okulistycznym. Warto pamiętać o tym, że zespół czerwonego oka nie opisuje osobnej jednostki chorobowej. Stanowi jeden z podstawowych objawów stanu zapalnego. W dzisiejszym artykule dowiesz się, skąd bierze się zaczerwienienie gałki ocznej i jak je leczyć.
Czym jest zespół czerwonego oka?
Czerwone oczy stanowią jeden z objawów licznych chorób o różnej etiologii. Najczęściej towarzyszom toczącym się stanom zapalnym. Warto pamiętać jednak o tym, że mogą sygnalizować także poważne problemy okulistyczne, które wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem specjalistą. Zaczerwienieniu często towarzyszy dodatkowo świąd, ból oraz łzawienie. Mogą pojawić się również wycieki patologicznej wydzieliny.
Przekrwienie gałki ocznej można podzielić na:
• powierzchniowe (spojówkowe),
• głębokie (rzęskowe),
• mieszane.
Pierwsze z nich obserwowane jest na obwodzie worka spojówkowego. Zaczerwienienie maleje jednocześnie w kierunku rąbka rogówki. Przekrwienie powierzchniowe umożliwia zauważenie naczyń spojówkowych. Zaczerwienienie głębokie ma natomiast charakter okołorąbkowy.


Jakie są najważniejsze przyczyny czerwonych oczu?
Zaczerwienione oko może wskazywać na występowanie różnorodnych stanów chorobowych. Skąd biorą się czerwone oczy? Przyczyny obejmują najczęściej:
• zapalenie brzegów powiek,
• zapalenie nadtwardówki,
• ostre pierwotne zamknięcie kąta,
• zespół suchego oka,
• zapalenie spojówek.
Czerwone gałki oczne bardzo często towarzyszą stanom zapalnym spojówki, która reaguje na podrażnienia przekrwieniem naczyń krwionośnych. W zależności od etiologii dolegliwości możemy wyróżnić infekcje bakteryjne, wirusowe oraz reakcje alergiczne, które najczęściej diagnozowane są u dzieci oraz młodych dorosłych. Alergia oczna na ogół współwystępuje razem z objawami ze strony układu oddechowego oraz ze zmianami skórnymi. Podstawą leczenia staje się wtedy unikanie alergenów i stosowanie odpowiednich leków przeciwalergicznych.
Infekcje wirusowe najczęściej wywołane są przez adenowirusy, które cechują się sezonowością występowania. W przypadku zapalenia bakteryjnego pacjenci przeważnie cierpią natomiast na zakażenie gronkowcem lub paciorkowcem. Leczenie zapalenia infekcyjnego opiera się na farmakoterapii oraz zachowaniu odpowiedniej higieny.
Przekrwienie gałki ocznej może towarzyszyć także pacjentom cierpiącym na zespół suchego oka. Dolegliwość zaliczana jest do przewlekłych schorzeń okulistycznych. Szacuje się, że może dotyczyć nawet 55% dorosłej populacji. Pacjenci obok zaczerwienienia odczuwają wtedy pieczenie, ból oraz uczucie ciała obcego i piasku w oku.
Jak leczyć zespół czerwonego oka?
Skoro wiemy już, od czego mogą być czerwone oczy, odpowiedzmy teraz na pytanie, jak wygląda leczenie objawów. Sposób terapii musi zostać dopasowany do rodzaju dolegliwości. Dlatego właśnie tak ważne staje się potwierdzenie diagnozy u doświadczonego okulisty. Podczas badania lekarz sprawdzi m.in. ostrość widzenia, zweryfikuje dolegliwości bólowe oraz określi rodzaj zaczerwienienia.
W wielu przypadkach konieczne okazuje się wdrożenie leczenia objawowego oraz przeciwzapalnego. W przypadku stanów zapalnych pacjenci przyjmują dodatkowo antybiotyki stosowane miejscowo oraz doustnie. Pacjenci powinni zadbać przy tym o odpowiednią higienę oraz unikać kontaktu z ewentualnymi czynnikami drażniącymi i uczulającymi. Cierpisz na czerwone gałki oczne? Już dziś skontaktuj się z naszym zespołem, który zapewnia najwyższy poziom profesjonalizmu na każdym etapie leczenia!

Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016