Postępujące starzenie się społeczeństwa sprawia, że zaćma staje się coraz poważniejszym problemem epidemiologicznym. Choroba uważana jest za główną przyczynę utraty wzroku na świecie. Szacuje się, że w Polsce może dotyczyć ok. 2,4% populacji, szczególnie po ukończeniu 60 lat. Choroba znacznie obniża poziom codziennego życia, uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak leczyć zaćmę.
Zaćma oka – leczenie chirurgiczne
Zaćmą nazywamy zmętnienie soczewki oka. Choroba rozwija się przeważnie u osób po 60 roku życia. Podstawową metodą leczenia pozostaje chirurgia zaćmy, polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką multifokalną (wieloogniskową), akomodacyjną lub jednoogniskową. Pierwsza z nich pozwala na wyraźne widzenie z każdej odległości bez konieczności noszenia okularów. Soczewki akomodacyjne natomiast umożliwiają odtworzenie zdolności akomodacyjnych w oku pseudosoczewkowym.
Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest przeprowadzenie kwalifikacji, która obejmuje podstawowe badania ogólne oraz okulistyczne. W ten sposób lekarz potwierdzi brak ewentualnych przeciwwskazań, do których należy m.in.:
• jaskra,
• zwyrodnienie plamki żółtej,
• niewydolność krążeniowo-oddechowa,
• infekcja oka,
• stan zapalny spojówki.
Warto pamiętać o tym, że zabieg nie jest wykonywany u każdej osoby ze stwierdzoną zaćmą. Wskazaniem do operacji jest dopiero wyraźne pogorszenie zdolności widzenia. Bezpośrednio przed usunięciem soczewki należy zrezygnować z przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. W dniu zabiegu nie powinno się nakładać kosmetyków do twarzy.


Na czym polega laserowe usuwanie zaćmy?
Nowe metody leczenia zaćmy pozwalają na znaczne skrócenie i uproszczenie całej procedury. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowy, najczęściej po podaniu kropli, w ramach szpitala jednodniowego. Fakoemulsyfikacja zaćmy przeprowadzana jest przy pomocy ultradźwięków. Najpierw wykonywane jest niewielkie nacięcie brzegu rogówki, co umożliwia zrobienie dostępu dla głowicy ultradźwiękowej.
Następnie, po rozbiciu i usunięciu soczewki, lekarz wszczepia nową, sztuczną, która dopasowana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. Leczenie zaćmy laserem zajmuje od kilkunastu do trzydziestu minut. Nie wymaga hospitalizacji, dzięki czemu pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. W większości przypadków nie powinien jednak samodzielnie prowadzić samochodu.
Laserowa operacja zaćmy jest w pełni bezpiecznym zabiegiem. Ewentualne komplikacje występują u ok. 1-2% pacjentów i najczęściej związane są ze zbyt późnym zdiagnozowaniem choroby, która jest już w mocno zaawansowanym stadium rozwoju. W okresie rekonwalescencji należy przestrzegać zaleceń lekarza. Pacjenci powinni przede wszystkim unikać nadmiernego obciążenia fizycznego przez miesiąc po zabiegu oraz zrezygnować z basenów i sauny.
Nowoczesne metody leczenia zaćmy w Medica Vision Warszawa
Nasza klinika okulistyczna Medica Vision w Warszawie oferuje najnowocześniejsze metody usuwania zaćmy, zapewniając maksymalny komfort w czasie zabiegu. Nasi lekarze w pierwszej kolejności proponują dokładną diagnostykę oraz dopasowują optymalny sposób leczenia. W przypadku zaćmy operacja zostanie przeprowadzana w ramach szpitala jednodniowego.
Następnie konieczne jest odbycie wizyty kontrolnej. Pamiętaj jednak o tym, że w przypadku wystąpienia objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Masz dodatkowe pytania? Chcesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do zabiegu? Już dziś umów się na badanie w naszej klinice!

Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016