Jedną z najnowszych metod leczenia zaćmy pozostaje refrakcyjna wymiana soczewek. Zabieg polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i zastąpienia jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jakie są wady i zalety operacji.
Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki?
Zaćma, obok wad refrakcji, stanowi główną przyczyny pogorszenia się widzenia. Choroba może dotyczyć nawet 40% osób po ukończeniu 70 roku życia. Znacznie obniża przy tym poziom i komfort codziennego życia. W przebiegu zaćmy dochodzi do stopniowego mętnienia soczewki. Najpierw staje się ona opalizująca, a następnie żółknie. W początkowych stadiach rozwoju wykorzystywane są krople, których celem jest spowolnienie mętnienia.
W przypadku wystąpienia znacznego obniżenia ostrości widzenia konieczne okazuje się przeprowadzenie zabiegu usunięcia zaćmy. Refrakcja polega na usunięciu naturalnej soczewki i zastąpienia jej sztuczną soczewką wieloogniskową. Sam zabieg przeprowadzany jest w pozycji leżącej, po podaniu znieczulenia miejscowego. Soczewka usuwana jest przy pomocy fakoemulsyfikacji, czyli ultradźwięków. Wykonanie jedynie małego cięcia sprawia, że przeważnie nie ma konieczności zakładania dodatkowych szwów.


Kiedy warto zdecydować się na refrakcyjną wymianę soczewki?
Wymiana sztucznej soczewki w oku najczęściej przeprowadzana jest w przypadku zaćmy. Wielu pacjentów decyduje się na wykonanie zabiegu także w przypadku starczowzroczności. Operacja pozwala na odzyskanie ostrości widzenia bez konieczności stosowania okularów oraz szkieł kontaktowych. Przyjmuje się, że zabieg znacznie podnosi ostrość widzenia u ponad 90% pacjentów. Pozostaje niewyczuwalna oraz zapewnia natychmiastowe efekty. Redukuje jednocześnie objawy krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu. Należy podkreślić jednak, że soczewka refrakcyjna nie wpływa na polepszenie wzroku w przypadku innych chorób oczu, takich jak jaskra oraz zmiany zwyrodnieniowe w siatkówce.
Refrakcyjna wymiana soczewki – ryzyko
Wymiana soczewek w oku uchodzi za jedną z bezpieczniejszych metod leczenia. Każda interwencja chirurgiczna wiąże się jednak z ryzykiem wystąpienia powikłań. Jakie ryzyko stwarza refrakcyjna wymiana soczewki? Powikłania mogą obejmować m.in. odwarstwienie siatkówki oraz wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, który pojawia się przeważnie u pacjentów cierpiących na jaskrę. W tym miejscu warto wspomnieć również obrzęk torbielowatą plamki, który najczęściej ustępuje samoistnie lub po zastosowaniu leczenia zachowawczego. Najpoważniejsze komplikacje, do których należą infekcje wnętrza oka, mogą prowadzić do utraty wzroku lub gałki ocznej. Do zdarzeń niepożądanych należy przy tym błędne oszacowanie mocy wszczepianej soczewki. W takiej sytuacji konieczna może okazać się jej wymiana.
Refrakcyjna wymiana soczewki – przeciwwskazania
Wśród najważniejszych przeciwwskazań należy wymienić ogólnoustrojowe choroby przewlekłe oraz niektóre choroby oczu. Ostateczną decyzję o kwalifikacji do zabiegu podejmuje jednak lekarz okulista w porozumieniu z pacjentem. Sama operacja uważana jest za wyjątkowo bezpieczną. Przeprowadzana jest w ramach szpitala jednodniowego. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i może być przeprowadzony bez znieczulenia.
Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016
