Blefaroplastyka zaliczana jest do najczęściej przeprowadzanych procedur estetycznych i odmładzających. Szacuje się, że problem opadającej powieki może dotyczyć nawet miliona Polaków. Zmniejszenie szpary powiekowej negatywnie wpływa na zdolność widzenia oraz staje się istotnym źródłem kompleksów. Rozważasz przeprowadzenie plastyki? Dowiedz się, jakie są najważniejsze wskazania do zabiegu blefaroplastyki.
Jakie są najważniejsze przyczyny opadania powiek?
Opadająca powieka, czyli ptoza może mieć charakter wrodzony lub nabyty. W pierwszym przypadku diagnozowana jest do 1 roku życia. Każdy inny przypadek kwalifikowany jest jako postać nabyta. Stanowi najczęściej objaw innej choroby ogólnoustrojowej. Przeważnie wskazuje na zaburzenia neurologiczne oraz autoimmunologiczne. Niekiedy rozwija się także wskutek urazu oraz w konsekwencji dysfunkcji mięśnia dźwigacza powieki górnej.
Potocznie opadającą powieką nazywamy również problem kosmetyczny, wynikający z nadmiernego zwiotczenia skóry. Zmiany starzeniowe bezpośrednio związane są ze zmniejszoną produkcją kolagenu oraz stopniową utratą elastyczności i napięcia cery. W tym przypadku ptoza najczęściej diagnozowana jest u osób po 50 roku życia. Dotyczy Cię problem opadającej powieki? Zastanawiasz się, jak temu zaradzić? Odpowiedzią na Twoje potrzeby może okazać się blefaroplastyka, czyli korekta powieki górnej.
Jak rozpoznać opadającą powiekę?
Jednym z charakterystycznych objawów pozostaje sposób ustawienia głowy. Warto pamiętać o tym, że wielu pacjentów nieświadomie unosi podbródek, próbując w ten sposób zwiększyć ograniczone pole widzenia. Zachowanie to prowadzi dodatkowo do bólów karku i kręgosłupa. Pomocna w rozpoznaniu bywa także pozycja brwi oraz liczba zmarszczek na czole i w okolicach oczu. Pacjenci często sygnalizują jednocześnie bóle głowy, uczucie ciężkości powiek oraz ogólne niezadowolenie z wyglądu twarzy. Diagnostykę i kwalifikację do zabiegu przeprowadza okulista, który w czasie konsultacji wykonuje szereg badań i testów, pozwalających na ocenę ustawienia brzegu powieki.
Blefaroplastyka – wskazania do zabiegu
Głównym wskazaniem do przeprowadzenia plastyki jest nadmiar skóry powiek oraz zwiotczenie mięśni, co może prowadzić do przysłonięcia tęczówki i źrenicy. Wada najczęściej ma charakter kosmetyczny, jednak w bardziej zaawansowanych stanach skutkuje ograniczeniem pola widzenia. W trakcie badania lekarskiego okulista sprawdzi m.in., jaka jest odległość brzegu powieki górnej od najwyższego punktu rąbka rogówki. Należy podkreślić, że zabieg na opadającą powiekę najczęściej jest przeprowadzany wyłącznie w celach estetycznych bez zaburzeń ostrości widzenia.
Na czym polega blefaroplastyka powieki dolnej? Wskazania do plastyki obejmują najczęściej zwiotczenie skóry. Tak, jak w przypadku górnej powieki, korekta ma na celu usunięcie jej nadmiaru. Co daje blefaroplastyka? Efekty kosmetyczne i zdrowotne najczęściej widoczne są w pełni po okresie rekonwalescencji. Prawidłowo przeprowadzona operacja umożliwia przywrócenie właściwego położenia górnej powieki, pozytywnie wpływając na samopoczucie pacjenta i wygląd całej twarzy.
Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu blefaroplastyki?
Zabieg na opadające powieki nie powinien być przeprowadzony u osób cierpiących na:
• zaburzenia krzepliwości krwi,
• nieuregulowany poziom cukru oraz niekontrolowane nadciśnienie tętnicze,
• aktywne choroby nowotworowe i autoimmunologiczne,
• stany zapalne i infekcje skóry twarzy.
Interesuje Cię blefaroplastyka powiek? Chcesz dowiedzieć się, co to dokładnie jest? Już dziś zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem Medica Vision Warszawa!
Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016