Chorobami cywilizacyjnymi nazywamy powszechnie występujące schorzenia, których rozprzestrzenianie się związane jest bezpośrednio z rozwojem współczesnego społeczeństwa. Szacuje się, że mogą odpowiadać za nawet 80% zgonów. Najczęściej pojawiają się wskutek nieprawidłowego odżywiania, braku aktywności fizycznej oraz sięgania po używki. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak choroby cywilizacyjne wpływają na wzrok.
Choroby cywilizacyjne a wzrok
W pierwszej kolejności odpowiedzmy na pytanie, jakie choroby cywilizacyjne niszczą wzrok. Jednym z największych zagrożeń pozostaje cukrzyca, która objawia się przede wszystkim podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Do najpoważniejszych powikłań choroby należy retinopatia cukrzycowa, rozwijająca się wskutek zaburzenia pracy drobnych tętnic biegnących do siatkówki oka. W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia struktur odpowiedzialnych za prawidłowe widzenie. Cukrzycy narażeni są ponadto na wcześniejsze występowanie prezbiopii, zaburzenia filmu łzowego oraz zaćmy. Nieregulowany poziom glukozy może powodować także zaburzenia ostrości widzenia.
Ogromne zagrożenie dla wzroku stanowi również nieleczone nadciśnienie tętnicze. Choroba może doprowadzić m.in. do krwotoku śródsiatkówkowego i przedsiatkówkowego, zaburzenia pracy nerwu wzrokowego oraz zatoru tętnicy środkowej siatkówki. Najpoważniejsze z powikłań mogą skutkować trwałym uszkodzeniem struktur oka, prowadząc do nieodwracalnego upośledzenia zdolności widzenia. Warto pamiętać o tym, że nieleczone nadciśnienie stanowi jednocześnie przyczynę zeza porażennego oraz udaru mózgu, skutkującego ubytkami w polu widzenia.
Jakie choroby oczu zaliczane są do chorób cywilizacyjnych?
Wiele osób zastanawia się, czy choroba oczu to choroba cywilizacyjna. Wiele schorzeń narządu wzroku rozwija się powoli oraz związana jest z niehigienicznym stylem życia i występowaniem innych chorób cywilizacyjnych. Jednym z najważniejszych zagrożeń pozostaje zaćma (zwana kataraktą) oraz zwyrodnienie plamki żółtej (zwane rówież AMD). Niewłaściwe odżywianie, palenie papierosów oraz nadciśnienie tętnicze zaliczane są do ważnych czynników ryzyka. Choroby zwyrodnieniowe są diagnozowane przeważnie u osób w podeszłym wieku.
Ważnym problemem zdrowotnym pozostaje także jaskra, która nieleczona może skutkować trwałą utratą wzroku. Choroba objawia się przede wszystkim wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Szybką diagnozę poziomu tego ciśnienia można wykonać podczas wizyty specjalistycznej.
Wielu lekarzy zwraca jednocześnie uwagę na wady wzroku, które coraz częściej diagnozowane są u najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Szczególnym wyzwaniem staje się krótkowzroczność środowiskowa związana bezpośrednio ze wzmożonym użytkowaniem komputerów, smartfonów i innych urządzeń mobilnych.
Jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym?
Choroby cywilizacyjne w Polsce stają się coraz większym zagrożeniem dla pacjentów w każdym wieku. Niezdrowy styl życia prowadzi do licznych schorzeń i powikłań, stanowiąc realne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Dlatego właśnie tak ważną kwestią staje się codzienna profilaktyka chorób cywilizacyjnych. W pierwszej kolejności zadbaj o regularną aktywność fizyczną oraz zdrową i zbilansowaną dietę. W Twoim jadłospisie nie powinno zabraknąć witaminy A, C, cynku, kwasów omega-3 oraz luteiny. Składniki te pozytywnie wpłyną na zdrowie oczu.
Ważnym aspektem pozostaje także ograniczenie używek oraz ochrona przed promieniowaniem UV. Ważną kwestią jest przy tym odpowiedzialne korzystanie z komputera. Zachowuj odpowiednią odległość od ekranów, wykonuj ćwiczenia oczu oraz stosuj krople nawilżające. Pamiętaj również o regularnych badaniach profilaktycznych u okulisty. W naszym centrum medycznym Medica Vision w Warszawie oferujemy kompleksową diagnostykę oraz leczenie chorób i wad wzroku. Już dziś zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem!
Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016