Wady wzroku obejmują szeroką grupę schorzeń, które mogą znacznie obniżyć jakość codziennego funkcjonowania. Do najczęściej występujących zaburzeń należy krótko- i dalekowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopia. Każda z nich wymaga przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i wdrożenia właściwego leczenia. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co obejmują konsultacje okulistyczne i dlaczego są tak ważne.
Jak dobrać właściwą metodę korekcji wzroku?
Wady wzroku występują na każdym etapie życia. Mogą być diagnozowane zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Najczęściej pacjenci udają się do specjalisty od wzroku w chwili wystąpienia problemów z ostrością widzenia. Lekarz najczęściej rozpoczyna wizytę od wywiadu oraz przeprowadzenia odpowiednich badań, pozwalających na prawidłowe rozpoznanie choroby.
Współczesne okulistyka oferuje różnorodne metody korekcji wad wzroku, które można dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Okulista uwzględni styl życia, rodzaj wady oraz stopień zaawansowania, co umożliwi znalezienie najlepszego rozwiązania. Sposoby leczenia obejmują przede wszystkim stosowanie okularów korekcyjnych oraz szkieł kontaktowych. Niekiedy zasadne może okazać się także przeprowadzenie laserowej korekcji wad wzroku.
Konsultacja okulistyczna – co obejmuje?
Badanie wzroku i dobór okularów poprzedza pogłębiony wywiad, podczas którego lekarz zapyta o moment występowania i nasilenia objawów, historię chorób okulistycznych oraz warunki środowiskowe. Samo badanie wzroku do okularów jest nieinwazyjne i nie wymaga przygotowań ze strony pacjenta. Sprawdzenie ostrości widzenia zajmuje około kilkunastu minut. Okulista dokona jednocześnie pomiaru mocy refrakcyjnej i ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wizyta kontrolna u okulisty obejmuje dodatkowo badanie dna oka z rozszerzeniem źrenic.
Tak przeprowadzone badanie wzroku do soczewek i okularów ułatwia kompleksowe rozpoznanie ewentualnych wad i chorób oczu oraz dobór odpowiedniej metody leczenia. Warto pamiętać o tym, że wizyty profilaktyczne należy przeprowadzać co najmniej raz na dwa lata. W ten sposób można uniknąć groźnego pogłębiania się wady wzroku.
Czym się różni okulista od optometrysty?
Wiele osób zastanawia się, czy badanie wzroku u optyka wystarczy. Optometrysta może przeprowadzić badanie wzroku pod kątem soczewek i okularów korekcyjnych. Nie posiada jednak narzędzi do wykrywania i leczenia chorób odpowiedzialnych za występowanie zaburzeń widzenia. Wykonuje jedynie testy, pozwalające na dopasowanie mocy i rodzaju szkieł korekcyjnych. Nie ma także wiedzy w zakresie laserowych metod korekcji. Badanie wzroku i dobór soczewek u optometrysty może przydać się po diagnostyce u lekarza w celu dobrania odpowiedniej mocy szkieł korekcyjnych.
Kompleksowe badanie wzroku w Medica Vision Warszawa!
Prawidłowe dobieranie okularów korekcyjnych bezpośrednio wpływa na poprawę codziennej jakości życia pacjenta. W naszej klinice Medica Vision w Warszawie oferujemy kompleksową diagnostykę i leczenie chorób oczu. Specjalizujemy się w dobieraniu soczewek kontaktowych oraz okularów. Warto pamiętać o tym, że szczególnie istotne są parametry soczewek kontaktowych w przypadku pacjentów cierpiących na astygmatyzm. Oferujemy przy tym zabiegi laseroterapii dostosowane do wady wzroku.
W zależności od objawów możemy przeprowadzić zarówno podstawowe badanie ostrości widzenia, jak i dodatkowe testy diagnostyczne, które pozwolą na rozpoznanie choroby. Chcesz zadbać o zdrowie swoich oczu? Już dziś zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem!
Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016