Zespół suchego oka (ZSO) obejmuje grupę schorzeń, objawiających się zaburzeniami nawilżenia powierzchni oka. Najczęściej stanowi źródło dyskomfortu, prowadząc do zaburzeń widzenia oraz uszkodzenia zewnętrznej struktury gałki ocznej. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak rozpoznać i zwalczyć syndrom suchego oka.
Jakie są objawy suchego oka?
Syndromem suchego oka nazywamy wieloczynnikową chorobę wydzielania filmu łzowego. Może zostać wywołana obniżonym wydzielaniem łez lub ich nieprawidłowym składem. Stanowi powszechnie występującą dolegliwość w populacji ogólnej, która objawia się:
- pieczeniem i kłuciem,
- zaczerwienieniem,
- wrażeniem piasku lub ciała obcego pod powiekami,
- łzawieniem,
- swędzeniem,
- światłowstrętem,
- zaburzeniami ostrości widzenia.
Wielu pacjentów skarży się przy tym na odczuwanie ciężkości i zmęczenia oczu. Samo uczucie suchość występuje jednak relatywnie rzadko. Warto pamiętać o tym, że nasilenie symptomów może zmieniać się w zależności od pory dnia. Najczęściej objawy stają się szczególnie dokuczliwe wieczorem, po wytężonej pracy wzroku oraz zaostrzają się w wyniku ekspozycji na czynniki drażniące, takie jak kurz oraz dym papierosowy.
Wśród możliwych przyczyn dolegliwości wymienia się m.in.: zmiany hormonalne, starzenie się organizmu, przyjmowanie niektórych leków oraz ekspozycję na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Na wystąpienie symptomów szczególnie narażone pozostają osoby pracujące przy komputerze oraz przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach. Ryzyko wystąpienia ZSO zwiększa także wielogodzinne oglądanie telewizji oraz czytanie książek.
Jak dbać o higienę oczu?
Prawidłowa higiena oczu oraz zmiana nawyków stanowi jeden z najważniejszych elementów terapii i profilaktyki syndromu suchego oka. Głównym celem leczenia pozostaje przywrócenie prawidłowej homeostazy powierzchni oka. W pierwszej kolejności zaleca się stosowanie kropli nawilżających i sztucznych łez dostępnych bez recepty. Warto pamiętać o tym, aby sięgać po preparaty bez konserwantów. Substancje konserwujące mogą wykazywać działanie drażniące, co prowadzi do dodatkowego nasilenia objawów oraz wystąpienia stanów zapalnych. Ważną rolę w codziennym życiu odgrywa również prawidłowa higiena powiek, która polega na delikatnym oczyszczaniu ich brzegów.
Zasady higieny wzroku, a konkretniej ich przestrzeganie pomoże osobom, u których ZSO spowodowany jest noszeniem szkieł kontaktowych. Higiena narządu wzroku to jednak nie wszystko. Zadbaj także o zdrową dietę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3. Ich niedobór może negatywnie wpływać na pracę gruczołów Meiboma oraz prowadzi do zaburzeń składu chemicznego łez.
Sprawdzone sposoby na syndrom suchego oka
Codzienna pielęgnacja okolic oczu powinna obejmować dodatkowo przygotowywanie ciepłych okładów oraz masaż powiek, przeprowadzany w kierunku ich krawędzi. Postępowanie pozwoli na usprawnienie pracy gruczołów Meiboma. W trakcie dnia warto zadbać również o częstotliwość mrugania, zwłaszcza w czasie korzystania z ekranów oraz czytania książek. Pielęgnacja oczu w domu może być uzupełniona o stosowanie żeli nawilżających i maści do oczu z witaminą A. Po preparaty należy sięgać przed snem. Dzięki temu dłużej utrzymają się na powierzchni oka.
Przewlekłe objawy syndromu suchego oka znacznie pogarszają codzienny komfort życia pacjentów. W takiej sytuacji zdecyduj się na diagnostykę u lekarza okulisty, który może zaproponować bardziej zaawansowane metody leczenia, w tym terapię światłem oraz zamknięcie punktów łzowych. Lekarze z naszej kliniki Medica Vision w Warszawie pomogą Ci w znalezieniu skutecznego sposobu łagodzenia objawów. Już dziś zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem!
Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016