Tel: 733 100 016
warszawa@medicavision.pl
Światowida 59 A, Białołęka, 03-144 Warszawa

Soczewki kontaktowe to coraz popularniejsze rozwiązanie. W przeciwieństwie do okularów nie zmieniają Twojego wyglądu oraz pozwalają na prowadzenie aktywnego trybu życia. Chcesz się na nie zdecydować? Sprawdź, jak wybrać soczewki kontaktowe.

 

Rodzaj soczewek kontaktowych a wada wzroku

Aby soczewki kontaktowe dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być dopasowane do rodzaju wady. Inny typ soczewek stosuje się w przypadku daleko lub krótkowzroczności niż np. u astygmatyków. Jak dobrać soczewki kontaktowe do wady wzroku? Podstawowe rodzaje soczewek to:

  • soczewki sferyczne (jednoogniskowe) – stanowią wycinek kuli, mają taką samą moc na całej powierzchni, są stosowane u dalekowidzów (soczewki skupiające obraz) i krótkowidzów (soczewki rozpraszające obraz),
  • soczewki toryczne – posiadają różne moce refrakcyjne w różnych przekrojach, umożliwiają właściwe załamywanie obrazu, dlatego są dedykowane osobom z astygmatyzmem (w zależności od potrzeb korygują też widoczność do bliży lub dali),
  • soczewki multifokalne (progresywne) – pozwalają na ostre widzenie z różnych odległości, dzięki specjalnej konstrukcji korygują wzrok do bliży i do dali, co jest niezbędne przy prezbiopii.

 

Dobieranie soczewek kontaktowych pod względem ich rodzaju, nie jest zatem kwestią preferencji. O tym, które należy zastosować, powinien zdecydować lekarz okulista lub optometrysta.

Tryb noszenia i wymiany soczewek

Istotną sprawą jest też tryb wymiany i noszenia soczewek. W pierwszym przypadku mogą być to jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne lub kwartalne soczewki kontaktowe. Jakie wybrać? Najhigieniczniejsze rozwiązanie to soczewki jednodniowe: nie wymagają czyszczenia ani pielęgnacji, a codziennie wymieniasz je na nowe. Wielorazowe są przeznaczone do użytku przez czas podany przez producenta, a także należy je czyścić i przechowywać w specjalnym pojemniku.

Jak dopasować soczewki kontaktowe pod względem trybu noszenia? Standardowym rozwiązaniem są soczewki dzienne. Oznacza to, że trzeba je zdejmować przed pójściem spać. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie soczewek typu day & night, które nadają się do użytku również w nocy. O tym, czy będą one odpowiednie w określonym przypadku, zawsze decyduje lekarz.

 

 

Dobór soczewek kontaktowych na podstawie okularów

Jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów? Warto pamiętać, że soczewki przylegają do gałki ocznej, zaś okulary znajdują się od niej w odległości ok. 10-13 mm. Promienie świetlne załamują się w innej odległości, dlatego parametry soczewek i okularów muszą być inne. Ogólne zasady przedstawiają się następująco:

  • różnica między soczewkami a okularami ma znaczenie głównie w przypadku wad powyżej 3,25 dioptrii,
  • w przypadku krótkowzroczności soczewki mają mniejszą moc niż okulary, a przy nadwzroczności większą,
  • im większa moc soczewki okularowej, tym bardziej znacząca różnica między mocą okularów a soczewek.

Dobór soczewek kontaktowych na podstawie okularów to zadanie dla specjalisty. Lekarze okuliści i optometryści dysponują specjalnymi tabelami, które pozwalają na szybkie i precyzyjne przeliczenie mocy okularów na moc soczewek.

 

 

Jak dobrać parametry soczewki?

Zastanawiając się, jak dobrać moc soczewki do wady wzroku, warto wziąć pod uwagę, że podczas dopasowywania soczewek istotne są dodatkowe parametry, które nie mają znaczenia przy okularach. Soczewka musi bowiem dobrze układać się na powierzchni oka. Niezbędne jest do tego określenie krzywizny bazowej (BC) oraz średnicy soczewki (DIC), co musi być poprzedzone stosownym badaniem.

W zależności od rodzaju wady i typu soczewek oznacza się także szereg innych parametrów.  Są to choćby oś astygmatyzmu (AXIS), addycja (ADD) i cylinder (CYL). Moc soczewki kryje się z kolei pod skrótem PWR lub SPH. Wszystkie te dane sprawdza w trakcie badania okulista lub optometrysta. Dobór soczewek wymaga dysponowania odpowiednią wiedzą i sprzętem: nigdy nie należy tego robić samodzielnie.

Zaufaj specjalistom i zatroszcz się o swój wzrok

Wybór soczewek kontaktowych to niezwykle ważne zadanie, od którego zależy zdrowie Twoich oczu oraz jakość widzianego obrazu. Zastanawiając się nad takim rozwiązaniem, warto więc zaufać specjalistom, którzy dobiorą odpowiednie soczewki oraz przekażą szczegółowe informacje na temat ich prawidłowego użytkowania. Umów się na konsultację w Centrum Okulistycznym Medica Vision Warszawa: znajdziesz tu cenionych specjalistów i kompleksową opiekę nad Twoim wzrokiem.

 

Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016