Tel: 733 100 016
warszawa@medicavision.pl
Światowida 59 A, Białołęka, 03-144 Warszawa

Skrzydlik oka to zmiana degeneracyjna rogówki, która ma postać trójkątnego włóknisto-naczyniowego rozrostu spojówki, kształtu przypominającego skrzydła owada. Podstawa skierowana jest w stronę spojówki, natomiast wierzchołek nazywany głową w stronę rogówki. W dzisiejszym artykule dowiesz się, co to jest skrzydlik i jak go leczyć.

Skrzydlik oka – przyczyny

Patogeneza zmiany degeneracyjnej nie jest do końca rozpoznana. Choroba najczęściej diagnozowana jest jednak u osób mieszkających w pobliżu równika, co pozwala zakładać, że może być związana z nadmierną ekspozycją na słońce. Promieniowanie UV wywołuje stres oksydacyjny oraz niepożądany rozrost tkanek. Rozwojowi dolegliwości sprzyja także drażniący wpływ wiatru i kurzu. Czynniki zewnętrzne prowadzą do powstania tkanki włóknisto-naczyniowej, która stopniowo wrasta w rogówkę. Na początkowych etapach rozwoju pojawia się w kącie rogówki, rozrastając się w kierunku środkowej części oka.  

Co jeszcze wywołuje skrzydlik? Choroba oczu może pojawić się również w przypadku częstego występowania stanów zapalnych oraz zaburzenia filmu łzowego. Suchość oka i systematyczne drażnienie spojówki należą do istotnych czynników ryzyka. Stosowanie szkieł z filtrem UV oraz okularów przeciwsłonecznych stanowi podstawowe narzędzie profilaktyki.

 

 

Skrzydlik oka – objawy i diagnostyka

Skrzydliki w oczach początkowo są niewidoczne i mają charakter subiektywnych odczuć pacjenta. Najczęściej stają się przyczyną światłowstrętu oraz łzawienie oka. Może towarzyszyć im przy tym uczucie obecności ciała obcego pod powieką. W bardziej zaawansowanych stadiach dochodzi do pogorszenia ostrości wzroku oraz widzenia podwójnego. W momencie wystąpienia niepokojących objawów warto udać się do okulisty, który przeprowadzi diagnostykę.

Badanie przedniego odcinka gałki ocznej przeprowadza się przeważnie przy pomocy biomikroskopu, który ułatwia zauważenie trójkątnych zmian włóknisto-naczyniowych. Charakterystyczny kształt umożliwia szybkie rozpoznanie choroby. W czasie wizyty lekarz określi także rodzaj skrzydlika, który zależy od szybkości wzrastania oraz towarzyszących symptomów. Typ 1 opisuje niewielką narośl na oku. Skrzydlik ma wtedy mniej niż 2 mm i nie powoduje uciążliwych dolegliwości.

 

Skrzydlik oka – leczenie

W zależności od stopnia zaawansowania choroby można zastosować leczenie zachowawcze lub operacyjne. Pierwsze z nich polega na stosowaniu kropli do oczu oraz unikaniu ekspozycji na światło słoneczne. Lekarz zaleci dodatkowo korzystanie z okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Operacja skrzydlika oka przeprowadzana jest, gdy wielkość zmian przekroczy 2 mm. Zabieg polega na usunięciu zmiany wraz z przeszczepieniem spojówki, rąbka rogówki lub błony. Postępowanie zmniejsza ryzyko wznowy, które nawet w przypadku stosowania najnowszych technik okulistycznych jest relatywnie wysokie.

Zabieg przeprowadzany jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym w formie kropli do oczu. Jeśli jednak pacjent nie jest w stanie utrzymać głowy w jednej pozycji, konieczne może okazać się zastosowanie znieczulenia ogólnego. Usuwanie skrzydlika z oka zajmuje przeważnie około 20 minut i nie wymaga hospitalizacji. Nasza klinika świadczy usługę w ramach szpitala jednodniowego, co oznacza, że będziesz mógł wrócić do domu w dniu wykonania zabiegu. Cały proces gojenia zajmuje do 4-6 tygodni. Warto pamiętać o tym, że bezpośrednio po zabiegu może dojść do czasowego pogorszenia ostrości widzenia, które mija samoistnie.

 

Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016