Ptoza, czyli opadnięcie górnej powieki może dotyczyć nawet miliona osób po 55 roku życia w naszym kraju. Wada stanowi nie tylko poważny problem kosmetyczny, ale także zmniejsza pole widzenia, ogranicza ilość światła wpadającego do oka oraz utrudnia czytanie. Głównym sposobem leczenia pozostaje chirurgiczna blefaroplastyka oraz nieinwazyjna korekta metodą Jet Plasma. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, ile trwa rekonwalescencja po operacji powiek.
Plastyka powiek – dzień po dniu
Sama operacja powiek przeprowadzana jest w ramach szpitala jednodniowego w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym. Oznacza to, że pacjent może wrócić do domu kilka godzin po przeprowadzeniu zabiegu. Okres rekonwalescencji rozpoczyna się bezpośrednio po operacji, kiedy odczuwalny będzie delikatny ból i dyskomfort. Konieczne może okazać się przyjmowanie leków przeciwbólowych. Niekiedy pacjenci skarżą się również na drętwienie okolic oka związane z podaniem znieczulenia.
Powszechnym skutkiem pozostaje opuchlizna po operacji powiek, która wchłania się stopniowo. Typowe jest przy tym sinienie i zaczerwienienie powiek, które może sięgać aż do dolnej powieki. Większa część obrzęków i siniaków powinna zniknąć w ciągu 2 tygodni. Przydatne może okazać się stosowanie zimnych okładów oraz spanie z lekko podniesioną głową. Należy unikać dodatkowo pochylania się. Kiedy zobaczymy efekty korekty powiek górnych? Pełna rekonwalescencja, obejmująca zejście obrzęku i blizn, może zająć nawet do 3 miesięcy.
Blefaroplastyka powiek – rekonwalescencja
Zalecenia po plastyce powiek obejmują także wizytę kontrolną, podczas której ściągnięte zostaną szwy. Przeważnie do lekarza należy wybrać się 5-7 dni po zabiegu. Ważną rolę odgrywa jednocześnie pielęgnacja powiek po operacji. W okresie pozabiegowym należy stosować preparaty sztucznych łez, które zmniejszą ryzyko wysychania rogówki. Jest to szczególnie istotne, w przypadku czasowych trudności z domykaniem oka. W tym czasie oczy po operacji powiek mogą być również szczególnie wrażliwe na działanie promieniowania słonecznego.
Jak długo trwa pierwszy etap zdrowienia po blefaroplastyce powiek? W czasie gojenia konieczny może okazać się odpoczynek. Należy unikać jednocześnie nadmiernego wysiłku fizycznego. Lekarz najczęściej wystawia zwolnienie z pracy na okres 7-10 dni. Po tym czasie można wrócić do swoich codziennych obowiązków rodzinnych i służbowych. Przez kilka tygodni należy unikać dodatkowo korzystania z sauny i solarium. Warto pamiętać o tym, że alkohol i papierosy mogą wydłużyć okres gojenia.
Jakich efektów możemy spodziewać się po operacji powiek?
Jak już wspomniano, pełna rekonwalescencja po plastyce powiek może zająć do kilku miesięcy. Dopiero po tym okresie możemy cieszyć się pełnym efektem zabiegu. Poprawnie przeprowadzana blefaroplastyka przywróci pełne pole widzenia, wyraźnie odmładzając i rozświetlając twarz.
Alternatywą dla tradycyjnej operacji pozostaje plastyka metodą Jet Plasma. Zabieg nie powoduje stanów zapalnych oraz uszkodzenia tkanki. Dzięki temu umożliwia szybszą regenerację. Około 70% efektów widoczna jest zaraz po zabiegu. Rezultaty polepszają się następnie w ciągu kilku kolejnych tygodni.
Okres gojenia zajmuje około 14 dni, podczas których pacjenci nie muszą rezygnować ze standardowych aktywności. Po zabiegu może wystąpić obrzęk oraz podrażnienia. Nie dochodzi jednak do przerwania ciągłości skóry, co pozwala uniknąć szwów i blizny. Szukasz najlepszej metody plastyki powiek dla siebie? Już dziś skontaktuj się z naszym zespołem Medica Vision Warszawa!
Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016