Jęczmień to ostra forma zakażenia gruczołów powiek. Za rozwój infekcji przeważnie odpowiedzialny jest gronkowiec. Choroba objawia się przede wszystkim obecnością guzka zapalnego oraz ograniczanego obrzęku powiek. W dzisiejszym artykule dowiesz się, na czym polega leczenie jęczmienia w oku.
Jak rozpoznać jęczmień oczny?
Jęczmień to choroba zapalna oczu, która może rozwijać się w obrębie gruczołów łojowych Zeissa, rzęskowych Molla oraz mieszków rzęs. W takiej sytuacji mówimy o jęczmieniu zewnętrznym. Postać wewnętrzna pojawia się w gruczołach tarczkowych Meiboma, najczęściej w wyniku wtórnego nadkażenia gradówki. Dochodzi wtedy do zablokowania odpływu wydzieliny łojowej i rozwinięcia się stanu zapalnego.
Objawy jęczmienia obejmują przede wszystkim występowanie:
• dolegliwości bólowych w okolicach powiek,
• zaczerwienienia i obrzęków,
• ropnej główki na powiece,
• świądu i pieczenia oka.
Ból nasila się przy dotyku oraz w czasie mrugania. Pacjenci mogą skarżyć się dodatkowo na występowanie objawów uogólnionych. Zgłaszają wtedy gorączkę, ogólne osłabienie organizmu oraz powiększenie węzłów chłonnych. Symptomy mogą dotyczyć jednego lub obu oczu jednocześnie. W przypadku postaci zewnętrznej zgrubienia pojawiają się wzdłuż linii rzęs. Wewnętrzne krostki rozwijają się natomiast pod powieką i są widoczne dopiero po jej uniesieniu.
Jęczmień na dolnej i górnej powiece rozwija się wskutek zakażenia patogenem chorobotwórczym. Do przeniesienia gronkowca może dochodzić w konsekwencji zatarcia oczu brudnymi dłońmi, niedokładnego zmywania makijażu oraz nieprzestrzegania zasad higieny używania szkieł kontaktowych. Wśród czynników ryzyka wymienia się także niektóre choroby przewlekłe.


Jęczmień na oku – jak leczyć?
Jak usunąć jęczmień z oka? W pierwszej kolejności można sięgnąć po krople i maści z antybiotykiem. Szczególnie wysoką skuteczność zapewnia bacytracyna oraz erytromycyna. Krople do oczu na jęczmień należy stosować dwa razy dziennie. Warto pamiętać jednak o tym, że sposób leczenia powinien zostać dobrany przez lekarza okulistę. Nie powinno się samodzielnie sięgać po antybiotyki. U osób predestynowanych, np. u cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry lub trądzik różowaty konieczne może okazać się wdrożenie ogólnej antybiotykoterapii.
Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na jęczmień na oku? Pomocniczo można stosować również masaże powiek oraz ciepłe okłady z etakrydyny 0,1% 4 razy dziennie. Należy przykładać je przez około 10 minut. Ciekawym uzupełnieniem terapii są także okłady z herbaty na jęczmień. Ziołowe napary z nagietka, rumianku i zielonej herbaty przyspieszą gojenie się zmiany oraz zmniejszą objawy bólowe i dyskomfort w okolicach oczu. W przypadku alergii można z powodzeniem zastąpić je kompresami z ciepłej wody.
Jak usunąć jęczmień z powieki?
Gdy leczenie farmakologiczne okazuje się nieskuteczne, konieczne może okazać się chirurgiczne nacięcie zmiany, przyspieszające proces gojenia. Następnie okulista zaleci stosowanie kropli lub maści z antybiotykiem na jęczmień. Przyjmuje się, że do lekarza należy udać się, jeśli domowe sposoby na jęczmień oka nie przynoszą rezultatu w ciągu 2-3 dni. Natychmiastowej konsultacji wymagają także pacjenci z gorączką, zaburzeniami widzenia oraz w przypadku wystąpienia obrzęku całego oka.
Zauważyłeś u siebie jęczmień na górnej powiece? Ból oka nie mija po zastosowaniu leczenia zachowawczego? W takiej sytuacji zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem Medica Vision Warszawa. Doświadczeni lekarze pomogą dopasować optymalny sposób leczenia, chroniąc przed powikłaniami i rozwinięciem się formy przewlekłej jęczmienia, czyli gradówki.

Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016