Tel: 733 100 016
warszawa@medicavision.pl
Światowida 59 A, Białołęka, 03-144 Warszawa
Tel: 733 100 016 Światowida 59 A, Białołęka, 03-144 Warszawa

Opadanie powieki - co jest przyczyną i jak sobie z tym poradzić?

Powieki odgrywają kluczową rolę w wyglądzie naszej twarzy. Ich opadanie może negatywnie wpłynąć na jakość codziennego życia, prowadząc do pogorszenia widzenia, samopoczucia oraz estetyki twarzy. Może stanowić zarówno objaw poważnej choroby, jak i niegroźny defekt kosmetyczny. W dzisiejszym artykule przedstawimy najlepsze sposoby na opadające powieki!

Opadająca powieka – jak rozpoznać?

Opadanie powieki (tzw. ptoza) objawia się zmniejszeniem szczeliny ocznej po stronie chorej, co prowadzi do nadmiernego przysłonięcia gałki ocznej. Bardzo opadająca powieka może zasłaniać dodatkowo źrenicę, prowadząc do zaburzeń widzenia i wystąpienia tzw. leniwego oka. W takiej sytuacji tylko jedno oko widzi prawidłowo. Standardowa szpara powiekowa ma około 9 mm. Ptozę diagnozuje się, gdy górna powieka przykrywa co najmniej 2 mm tęczówki. Obecność defektu ocenia się podczas patrzenia do przodu.

Niekiedy opadanie powieki może mieć charakter wyłącznie kosmetyczny. W takiej sytuacji szpara oczna jest pomniejszona, jednak skóra nie nachodzi na tęczówkę. Nie powoduje tym samym problemów z widzeniem. Polega na niskim umiejscowieniu dolnego brzegu górnej powieki, co może negatywnie wpływać na wygląd twarzy. Miewa charakter wrodzony, jednak najczęściej pojawia się wskutek naturalnych procesów starzeniowych, związanych z utratą jędrności skóry oraz zmniejszeniem się ilości włókien kolagenowych.

 

Opadnięcie powieki – przyczyny

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn ptozy. Przeważnie jest to defekt kosmetyczny związany ze starzeniem się organizmu, niekiedy miewa podłoże genetyczne. Sporadycznie występuje nagle u młodych osób, stając się elementem urody. Często stanowi objaw kliniczny niektórych chorób. Najczęściej opadająca powieka powstaje z przyczyny neurologicznej. Może pojawić się w wyniku:

  • uszkodzenia nerwów czaszkowych, w tym nerwu okołoruchowego,
  • uszkodzenia unerwienia gałek ocznych,
  • dysfunkcji jądra nerwu w mózgu,
  • porażenia nerwów, pojawiającego się po kontakcie z toksynami,
  • uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Opadanie powieki może być powiązane również z cukrzycą, porażeniem mięśni, zmianami nowotworowymi, stwardnieniem rozsianym oraz udarem.

 

 

Opadająca powieka – leczenie

Cierpisz na opadającą powiekę? Jak się pozbyć uciążliwego problemu? Najczęściej ptoza wymaga leczenia chirurgicznego. W naszej klinice Medica Vision w Warszawie przeprowadzamy tradycyjną blefaroplastykę, która polega na wykonaniu niewielkich nacięć, umożliwiających usunięcie nadmiaru skóry. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym w ramach szpitala jednodniowego. Pacjenci mogą zdecydować się także na przeprowadzenie nieinwazyjnej plastyki metodą Jet Plasma. Lekarz przy pomocy specjalnej głowicy emituje energię plazmy, która tworzy na powierzchni tkanki mikrouszkodzenia. W konsekwencji następuje wzmożona regeneracja i odbudowa skóry.

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby powieki nie opadały? Pamiętaj o odpowiedniej profilaktyce przeciwstarzeniowej. Wysoką skuteczność wykazują masaże i ćwiczenia, które pozwalają na zwiększenie elastyczność tkanek oraz zachowanie prawidłowego napięcia cery. Jogę twarzy oraz inne ćwiczenia na opadające powieki należy wykonywać regularnie przez dłuższy czas. Nie zapewniają bowiem długotrwałego efektu.

 

Cierpisz na opadające powieki? Zastanawiasz się, co zrobić z nieestetyczną zmianą? Już dziś zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. Doświadczeni lekarze rozpoczną konsultację od dokładnej diagnostyki choroby oraz zaproponują najlepszą metodę leczenia.

Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016