Siatkówka jest jedną z najważniejszych struktur oka. Odpowiada za zmianę odbieranej przez fotoreceptory energii świetlnej na wrażenia wzrokowe. Z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia odwarstwienia siatkówki z przedarciem, które związane jest z kurczeniem się ciałka szklistego. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, na czym polega ta choroba oraz jak ją leczyć.
Na czym polega odwarstwienie siatkówki oka??
Bezpośrednio do siatkówki naszego oka przylega umiejscowione wewnątrz gałki ocznej ciałko szkliste o żelowej konsystencji. Z wiekiem ulega stopniowemu obkurczaniu i oddzielaniu się od siatkówki. W miejscu silniejszego stykania się tych dwóch struktur może dojść do pojawienia się przedarć. Przez tak powstałe otwory zaczyna przedostawać się pod siatkówkę płyn wewnątrzgałkowy, powodując odwarstwienie się siatkówki. Choroba najczęściej diagnozowana jest pomiędzy 40 a 70 rokiem życia.
Objawy odwarstwienia siatkówki mogą różnić się w zależności od pacjenta. Do najczęściej występujących symptomów możemy zaliczyć pojawienie się „pływających ciałek szklistych”. Nazywamy w ten sposób czarne plamki widoczne w polu widzenia, które poruszają się w czasie ruszania gałką oczną. Niepokój pacjentów mogą zwrócić także błyski świetlne, które najczęściej występują w czasie przenoszenie wzroku z ciemniejszych miejsc na jasne. Odwarstwienie siatkówki może objawiać się również ogólnym pogorszeniem ostrości widzenia lub całkowitą utratą wzroku. W takiej sytuacji wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Odwarstwienie siatkówki – przyczyny
Najczęściej odwarstwienie siatkówki związane jest z odklejeniem się ciałka szklistego. Choroba może wystąpić jednak także w wyniku urazu głowy lub gałki ocznej. Ryzyko zwiększa duża krótkowzroczność oraz występowanie zwyrodnień w obwodzie siatkówki. Bywa przy tym powikłaniem po operacji zaćmy, zwłaszcza wtedy, gdy w czasie zabiegu doszło do naruszenia ciałka szklistego.
Lekarze wyróżniają 3 podstawowe postacie odwarstwienia siatkówki: przedarciowe, nieprzedarciowe trakcyjne oraz nieprzedarciowe wysiękowe. Pierwsze z nich związane jest ze wspomnianym wcześniej uszkodzeniem siatkówki. Odwarstwienie nieprzedarciowe trakcyjne najczęściej powstaje w wyniku stanów zapalnych wewnątrz gałki ocznej, cukrzycy oraz retinopatii. Guzy narządu wzroku oraz nadciśnienie tętnicze mogą prowadzić natomiast do uszkodzenia wysiękowego. Niezależnie od rodzaju choroby konieczne jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Brak wdrożenia terapii może prowadzić do wystąpienia nieodwracalnych zmian.
Odwarstwienie siatkówki – leczenie?
Na czym polega diagnostyka odwarstwienia siatkówki? Badanie dna oka pozwala na rozpoznanie choroby. Niekiedy konieczne może okazać się przeprowadzenie badania ultrasonograficznego. Okulista ocenia w czasie wizyty liczbę i lokalizację przedarć, co ułatwia znalezienie najlepszej metody terapii. Ważne jest przy tym rozpoznanie progresji choroby i stopnia zaawansowania zmian.
Podstawowym sposobem leczenia pozostaje operacja odwarstwienia siatkówki. Warto pamiętać, że obecnie nie są znane farmakologiczne metody terapii. W zależności od charakteru schorzenia można przeprowadzić zabieg konwencjonalny od zewnątrz lub witreoretinalny od wewnątrz. Uzupełnieniem witrektomii często pozostaje laseroterapia. Niezależnie od wybranej metody przeprowadzenia operacji, jej głównym celem pozostaje zamknięcie powstałego otworu. W naszej klinice Medica Vision przeprowadzisz kompleksową diagnostykę i terapię, która przywróci optymalny komfort codziennego życia.
Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016