Tel: 733 100 016
warszawa@medicavision.pl
Światowida 59 A, Białołęka, 03-144 Warszawa
Tel: 733 100 016 Światowida 59 A, Białołęka, 03-144 Warszawa

Nadwzroczność - na czym polega i co warto o niej wiedzieć?

Nadwzroczność nazywana także dalekowzrocznością zaliczana jest do najczęściej diagnozowanych wad wzroku. Najczęściej objawia się zaburzeniem postrzegania przedmiotów usytuowanych w bliższej odległości. Małe wady mogą jednak nie dawać wyraźnych symptomów. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym jest nadwzroczność i co to znaczy być dalekowidzem.

 

Nadwzroczność – co to jest?

Nadwzroczność oka (dalekowzroczność, hyperopia lub hypermetropia) jest wadą wzroku związaną z ogniskowaniem obrazu za siatkówką. W zależności od charakteru dolegliwości możemy wyróżnić nadwzroczność osiową i refrakcyjną. Pierwsza z nich diagnozowana jest, gdy długość gałki ocznej jest zbyt mała. Tworzony przez narząd wzroku obraz ogniskowany jest wtedy za siatkówką, co prowadzi do powstania nieostrego obrazu.
Hyperopia refrakcyjna wywołana jest niewystarczającą siłą układu optycznego. Rogówka i soczewka za słabo załamują obraz, który w konsekwencji ogniskowany jest za siatkówką. W zależności od wielkości wady można wyróżnić: nadwzroczność małą (do 2,5D), średnią (2,5D do 6,0D) lub dużą (ponad 6,0D). W tym miejscu warto podkreślić fakt, że nawet 90% dzieci może cierpieć na małą nadwzroczność, która powstaje w wyniku zbyt kulistego kształtu gałki ocznej i nie daje żadnych objawów. W większości przypadków wada ustępuje jednak samoistnie. Szacuje się, że dotyczy zaledwie 20% młodych osób dorosłych.

 

 

 

 

 

Nadwzroczność – objawy

Wada wzroku, jaką jest nadwzroczność, skutkuje zaburzeniami widzenia z bliska i daleka, co związane jest z nieprawidłowym ogniskowaniem obrazu za siatkówką. W przypadku niewielkiej nadwzroczności pacjent może nie odczuwać wyraźnego pogorszenia się ostrości widzenia. Fakt ten związany jest z zachowaniem stałego napięcia akomodacji, które pomaga „wyostrzyć” obraz. Niekiedy jednak odbywa się to kosztem zwiększonego wysiłku akomodacyjnego, objawiającego się:

• bólami oczu i głowy,
• zmęczeniem,
• okresowym zamazywaniem się obrazu,
• uczuciem zmęczenia i łzawieniem oczu,
• zaburzeniami koncentracji,
• mdłościami.

Wraz z wiekiem słabną nasze zdolności akomodacyjne, co może prowadzić do wystąpienia objawów nadwzroczności starczej. Początkowo pacjenci mają problem z postrzeganiem bliższych przedmiotów, co objawia się szczególnie mocno w czasie czytania. Charakterystycznym zachowaniem staje się wtedy odsuwanie tekstu czytanego. W kolejnych latach następuje także utrata ostrości widzenia dali.

 

 

 

 

 

 

 

Nadwzroczność – leczenie

Jak najczęściej leczone są wady wzroku? Nadwzroczność wymaga przeważnie korekcji przy pomocy odpowiednio dobranych okularów lub szkieł kontaktowych. Ich moc, wyrażana w dioptriach, zostaje dopasowana w czasie badania okulistycznego. W przypadku dzieci diagnostyka przeprowadzana jest po porażeniu możliwości akomodacji. W tym celu należy podać pacjentowi krople, których działanie ustępuje samoistnie w krótkim czasie po badaniu.
Pacjenci mogą zdecydować się również na laserową korekcję wzorku, która umożliwia korygowanie wad refrakcyjnych. Zabieg polega na odpowiednim modelowaniu rogówki oka. Może być przeprowadzany maksymalnie do wady wynoszącej +6 D. O kwalifikacji pacjenta zawsze decyduje lekarz okulista.
Regularne badania profilaktyczne pozwalają na wykrycie nawet niewielkiej wady wzroku. Warto pamiętać o tym, że nieleczona nadwzroczność znacznie pogarsza jakość codziennego życia, przyczyniając się do występowania uciążliwych objawów. Szukasz sprawdzonego lekarza okulisty dla całej rodziny? Zapraszamy do skorzystania z oferty naszej kliniki Medica Vision w Warszawie. Lekarze z naszego zespołu przeprowadzą kompleksową diagnostykę oraz zaproponują optymalne leczenie. Już dziś skontaktuj się z naszym zespołem!

 

 

 

 

Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016