Oko to złożony narząd, który umożliwia skuteczne wychwytywanie i przetwarzanie bodźców wzrokowych. Jego prawidłowe funkcjonowanie uzależnione jest od mechanizmów obronnych, chroniących delikatne tkanki przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W dzisiejszym artykule dowiesz się, na czym polega ochrona wzroku i jak o nią zadbać.
Budowa anatomiczna oka
Układ wzrokowy składa się przede wszystkim z gałki ocznej umiejscowionej w wyścielonym miękką warstwą tłuszczu oczodole. Głębokie osadzenia narządu oraz dodatkowa tkanka tłuszczowa pełnią kluczowe funkcje ochronne oka, zmniejszając ryzyko urazu mechanicznego. Za odbieranie wrażeń wzrokowych odpowiedzialna jest siatkówka. Bodźce zostają następnie przekazane do ośrodków wzrokowych mózgu, pozwalając na stworzenie obrazu. Siatkówka łączy się z korą mózgową poprzez nerwy wzrokowe. Warto pamiętać o tym, że to oczy odbierają nawet 80% wszystkich informacji o otaczającym nas świecie.


Najważniejsze elementy ochronne oka
Aparat ochronny oka stanowią przede wszystkim oczodoły, powieki, brwi oraz rzęsy. Brwi i rzęsy zabezpieczają przed urazami mechanicznymi, spływaniem potu oraz zanieczyszczeniami. Prawidłowe funkcjonowanie oka umożliwiają przy tym powieki, które natychmiast reagują na zmianę natężenia światła, gwałtowne ruchy oraz hałas. W ten sposób zmniejszają ryzyko urazu.
Mruganie powiekami odpowiada jednocześnie za rozprowadzanie płynu łzowego, produkowanego przez gruczoły łzowe. W jaki sposób łzy chronią narząd wzroku? Płyn składający się przede wszystkim z wody, chlorku sodu i białka odżywia gałkę oczną oraz chroni przed zanieczyszczeniami. Łzy pozwalają usunąć niewielkie pyłki oraz utrzymają optymalny poziom nawilżenia oka.
Jak zadbać o naturalne nawilżenie oczu?
Środki ochrony oczu zmniejszają ryzyko uszkodzenia mechanicznego oraz zanieczyszczenia delikatnych tkanek. Ważnym aspektem jest zabezpieczenie przed wysychaniem, które może prowadzić do rozwinięcia się kłopotliwego zespołu suchego oka. Dysfunkcje naturalnej ochrony oczu mogą prowadzić do zaczerwienienia, pieczenia, pogorszenia ostrości widzenia oraz dolegliwości bólowych. Dlatego tak ważna jest codzienna troska o zachowanie optymalnego poziomu nawilżenia narządu wzroku.
W pierwszej kolejności należy zadbać o oświetlenie oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Pomocne mogą okazać się ćwiczenia oczu. Pierwsze będzie polegać na zamknięciu powiek na 10 sekund. Następnie mrugaj nimi przed około 60 sekund. Warto dodatkowo poruszać gałkami w jedną i drugą stronę przy zamkniętych oczach. Konieczne może okazać się także regularne stosowanie preparatów sztucznych łez. Najlepiej sięgać po krople bez konserwantów. Świetnie sprawdzają się również te z witaminą A, kwasem hialuronowym oraz świetlikiem, które utworzą na powierzchni oka warstwę ochronną oraz przyspieszą regenerację podrażnionego narządu wzroku.

Jak chronić oczy w codziennym życiu?
Skuteczna ochrona oka powinna obejmować kompleksową troskę o zdrowie układu wzroku. W codziennym życiu pamiętaj m.in. o ochronie przeciwsłonecznej. Latem koniecznie sięgaj po okulary z filtrem UV. Przestrzegaj przy tym zasad higieny oraz rób regularne przerwy w czasie pracy przed komputerem. Unikaj zbyt częstego korzystania z ekranów w czasie wolnym.
Ważnym aspektem pozostają także regularne kontrole u lekarza. Okulistę należy odwiedzać przynajmniej raz w roku. Podstawowe badanie pozwoli szybko ocenić stan oczu oraz wdrożyć ewentualne leczenie. Chcesz zatroszczyć się o swój wzrok? Już dziś skontaktuj się z naszym zespołem Medica Vision Warszawa i umów się na badanie profilaktyczne!
Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016