Krótkowzroczność (miopia) to wada wzroku polegająca na ogniskowaniu obrazu przed siatkówką oka. Pacjenci skarżą się przede wszystkim na rozmazywanie się obrazu w dali. Zachowują jednak wyraźne widzenie z bliska. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym jest krótkowzroczność i w jaki sposób dopasować odpowiedni sposób korekcji wzroku.
Na czym polega krótkowzroczność?
Krótkowzroczność to wada refrakcyjna oka, w której padające równolegle promienie świetlne ogniskowane są przed siatkówką. W konsekwencji pacjenci widzą wyraźnie z bliska, jednak oddalony obraz pozostaje nieostry. Zaliczana jest do najczęściej diagnozowanych wad wzroku w populacji ogólnej. Skąd bierze się krótkowzroczność? Przyczyny mogą wynikać m.in. z budowy anatomicznej gałki ocznej, która jest zbyt wydłużona lub pojawiać się wskutek tzw. łamliwości rogówki, co prowadzi do zbyt silnego załamywania światła.
Kluczowe znacznie mają tym samym czynniki genetyczne i hormonalne, które prowadzą do zaburzenia równowagi wzrostu ciała i powiększania się gałki ocznej. Warto pamiętać o tym, że nie istnieją działania profilaktyczne, które mogłyby uchronić nas przed rozwinięciem się krótkowzroczności. Szczególnym wyzwaniem może okazać się leczenie postępującej krótkowzroczności u dorosłych. W takiej sytuacji wada pogłębia się pomimo wdrożonej korekcji wzroku. Najczęściej spowodowana jest czynnikami środowiskowymi oraz nadmiernym obciążaniem oczu.


Krótkowzroczność – objawy
Do najważniejszych symptomów krótkowzroczności należy:
• zamglenie widzenia do dali,
• ból głowy,
• mrużenie oczu w czasie patrzenia w dal,
• wyraźne widzenie z bliska.
Miopia stanowi powszechnie występującą wadę wzroku, która bardzo często bywa diagnozowana u dzieci. Związana jest bezpośrednio z powiększaniem się gałki ocznej, przez co może pogłębiać się wraz z rozwojem dziecka.
W przypadku najmłodszych uczniów trudne może okazać się zauważenie pierwszych objawów. Rodzice i nauczyciele powinni zwracać uwagę przede wszystkim na mrużenie oczu w czasie czytania z daleka. Niepokojącym sygnałem może być także coraz bliższe siadanie naprzeciwko ekranów oraz przybliżanie oglądanych przedmiotów. Odpowiednio dopasowane okulary na krótkowzroczność pozwalają na ostre widzenie z każdej odległości, przywracając wysoki komfort codziennego życia.
Krótkowzroczność – jak poprawić wzrok?
Nieleczona krótkowzroczność może prowadzić do znacznego nasilenia objawów. Skutkuje zaburzeniami koncentracji oraz bólami głowy. Miopia zwiększa przy tym ryzyko wystąpienia jaskry, zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Współczesne standardy medyczne zakładają pełną korekcję wady wzroku przy pomocy okularów lub szkieł kontaktowych. Metoda powinna być dopasowana do rodzaju wady, stylu życia oraz oczekiwań pacjenta.
Jak diagnozowana jest krótkowzroczność? Jakie szkła i okulary korekcyjne należy wybrać? W przypadku miopii należy zastosować szkła rozpraszające bieg światła, czyli tzw. szkła minusowe. Soczewki na krótkowzroczność zostają dopasowane podczas wizyty u okulisty, który przeprowadza badanie wzroku. Warto pamiętać o tym, że źle dobrane szkła mogą znacznie przyspieszać progresję wady.
Jakie okulary dla krótkowidza wybrać? W naszym centrum Medica Vision w Warszawie świadczymy kompleksowe usługi optyczne. Pomagamy w indywidualnym dopasowaniu szkieł kontaktowych oraz oprawek okularów. Współpracujemy z renomowanymi markami, zapewniającymi najwyższą jakość oferowanych produktów. Już dziś umów się na wizytę z lekarzem z naszego zespołu, który pomoże w dobraniu optymalnej metody korekcji!

Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016