Każdy ma swoją plamkę żółtą
i powinien o nią dbać!
Plamka żółta w oku to centralny fragment siatkówki, położony naprzeciwko źrenicy, posiadający mnóstwo komórek światłoczułych. Plamka żółta oka jest odpowiedzialna za ostre i wyraźne widzenie.
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), mające związek z wiekiem, prowadzi do kłopotów z widzeniem i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie czy prowadzenie samochodu, widzenie kolorów, odróżnienie szczegółów i kontrastu. Osoby, które ignorują objawy zwyrodnienia plamki żółtej, są narażone na poważne choroby narządu wzroku lub w najgorszym wypadku – na całkowitą ślepotę.
Ze względu na to, że AMD może dotyczyć jednego oka, początkowe objawy mogą być niezauważone, zwłaszcza gdy drugie oko widzi dobrze, dlatego tak ważne jest regularne dlatego tak ważna jest regularna kontrola u okulisty, w tym badanie plamki żółtej oka i ewentualne rozszerzenie diagnostyki.
- AMD oka, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, to choroba związana ze starzeniem się organizmu, w której dochodzi do stopniowego upośledzenia centralnego widzenia koniecznego do czytania, rozpoznania twarzy czy prowadzenia samochodu.
- DME to cukrzycowy obrzęk plamki żółtej, druga choroba po AMD, pod kątem częstotliwości występowania, która przyczynić się może do trwałego i poważnego uszkodzenia wzroku. Przyczyną powikłań ocznych w przebiegu cukrzycy są uszkodzenie funkcji naczyń krwionośnych, zaburzenie soczewki i innych tkanek oka przez wysoki poziom glukozy we krwi.
Kto narażony jest najbardziej
na AMD?
Czynniki odpowiedzialne za postępujące zwyrodnienie plamki żółtej oka (AMD) wciąż nie są znane, a za najskuteczniejszy sposób zapobiegania AMD uważa się wczesną diagnostykę. Kto powinien badać się pod tym kątem?
Na badanie plamki żółtej w oku powinny się zdecydować osoby powyżej 50 roku życia. Prawdopodobieństwo powstania zmian strukturalnych plamki żółtej wzrasta z wiekiem. Najwyższe ryzyko zachorowania dotyczy osób po 75. roku życia. Badanie OCT plamki żółtej powinny wykonać również:
- Osoby z nieprawidłową dietą, pijące alkohol, spożywające pokarmów bogatych w tłuszcze i cholesterol, palące papierosy;
- Osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia i miażdżycą;
- Osoby otyłe;
- Osoby z jasnym kolorem tęczówek i jasną skórą;
- Osoby z uwarunkowaniami genetycznymi. Krewni osób chorujących na AMD mają 20% więcej szans na zaistnienie tej choroby u nich.