Tel: 733 100 016
warszawa@medicavision.pl
Światowida 59 A, Białołęka, 03-144 Warszawa
Tel: 733 100 016 Światowida 59 A, Białołęka, 03-144 Warszawa

Jak prawidłowo aplikować krople do oczu?

Wielu pacjentów ma trudności z samodzielnym stosowaniem kropli do oczu. Warto pamiętać o tym, że prawidłowa aplikacja wpływa bezpośrednio na skuteczność terapii. Błędy popełniane w czasie zakraplania oczu najczęściej odpowiadają za niepowodzenie wdrożonego leczenia. Mogą prowadzić dodatkowo do występowania podrażnień oraz dyskomfortu. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak zakraplać oczy.

Jak prawidłowo zakraplać oczy?

Nie wiesz, jak zakraplać oczy samemu? W pierwszej kolejności zadbaj o dokładne umycie i wysuszenie rąk. W ten sposób unikniesz przedostawania się do oka zabrudzeń i substancji drażniących. Krople aplikować możesz w pozycji siedzącej lub stojącej. Otwórz opakowanie bez dotykania zakraplacza. Następnie odchyl głowę do tyłu i odciągnij brzeg dolnej powieki od strony skroniowej. Krople należy zakraplać do utworzonej w ten sposób „kieszonki”.

Po aplikacji zamknij powiekę na 1-2 minuty. W tym czasie lek przeniknie do wnętrza oka, zapewniając wysoką skuteczność terapeutyczną. Możesz uciskać przy tym delikatnie drogi łzowe zlokalizowane w okolicy nasady nosa, przy wewnętrznym kąciku. Następnie przystąp do zakraplania drugiego oka. Początkowo wpuszczanie kropli do oczu może przysparzać trudności. Jeśli masz problem z samodzielną aplikacją leku, możesz skorzystać z pomocy dodatkowej osoby.  Zastosowanie właściwej techniki zakraplania, warunkuje skuteczność terapii oraz wpływa na czas trwania leczenia.

Jakich błędów nie popełniać podczas zakraplania oczu?

Jak prawidłowo zakraplać krople do oczu? Pamiętaj o tym, aby nie mrugać po aplikacji leku. W ten sposób następuje bowiem zasysanie płynu przez kanaliki łzowe. W konsekwencji preparat spływa do nosa oraz gardła. Złe podanie niektórych leków może skutkować wystąpieniem powikłań i groźnych skutków ubocznych. Mruganie stanowi jeden z najczęściej popełnianych błędów.

Wielu pacjentów zakrapla przy tym oczy do wewnętrznego kącika oka, przy nasadzie nosa, co znacznie może zmniejszyć efektywność terapii. Przed aplikacją preparatu wyciągnij także szkła kontaktowe, chyba że producent uwzględnia taką możliwość. W przeciwnym razie odczekaj około 15 minut po ściągnięciu soczewek. Leków nie należy stosować po utracie daty ważności oraz jeśli opakowanie jest otwarte od dłuższego czasu. Nie sięgaj ponadto po cudze krople do oczu.

 

Krople do oczu – ile razy dziennie należy stosować?

Musisz zacząć aplikować krople do oczu? Jak stosować zapisane preparaty? Leki należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami producenta lub zaleceniami lekarza.  Jak wpuścić krople do oczu w przypadku stosowania kilku preparatów? Niekiedy leczenie wymaga od nas podawania różnych środków terapeutycznych. Pamiętaj o tym, aby aplikować krople w 5-15minutowych odstępach. Nie należy zakraplać kilku różnych kropli w tym samym czasie. Zadbaj jednocześnie o prawidłowe przechowywanie produktów oraz zachowuj zasady higieny.

 

Jak długo stosować krople do oczu?

Czas trwania leczenia zależeć będzie od rodzaju choroby. Na rynku dostępny jest szereg preparatów, które można stosować w przypadku wystąpienia symptomów suchego oka. Po produkty o działaniu nawilżającym można sięgać przez dłuższy czas, także w celach profilaktycznych, bez konsultacji lekarskiej. Niepokój powinno wzbudzić jednak utrzymywanie się objawów pomimo stosowania sztucznych łez lub soli fizjologicznej do oczu. W przypadku leków przepisanych przez lekarza należy przestrzegać zaleceń specjalistów.

Zauważyłeś niepokojące objawy ze strony narządu wzroku? W takiej sytuacji warto umówić się na konsultację z doświadczonym okulistą z kliniki Medica Vision w Warszawie. Oferujemy kompleksową diagnostykę i leczenie chorób oraz wad wzroku. Już dziś zapraszamy do konsultacji z naszym zespołem!

 

 

Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016