Jaska jest jedną z najpowszechniej występujących chorób narządu wzroku. Przyjmuje się, że w naszym kraju dotyka nawet 420 tys. osób, stając się jedną z głównych przyczyn nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Obejmuje szerokie spektrum dolegliwości, które skutkują postępującym zanikiem nerwu wzrokowego. Najczęściej diagnozowaną postacią w naszym kraju pozostaje jaskra pierwotnie otwartego kąta. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, od czego powstaje jaskra i na czym polega leczenie choroby.
Co jest przyczyną jaskry?
Jaskra w oku zaliczana jest obok zaćmy do najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Choroba polega na postępującej degradacji nerwu wzrokowego, łączącego siatkówkę oka z mózgiem. Opisywana neuropatia najczęściej związana jest bezpośrednio ze zwiększeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego, które odpowiada za zanik włókien nerwu, prowadząc tym samym do ograniczenia pola widzenia. Zwiększenie ciśnienie w oku powstaje wskutek blokady odpływu cieczy wodnistej wytwarzanej w oku.
Jaskra to przewlekła choroba o wieloczynnikowej etiologii. Wśród najważniejszych czynników ryzyka należy wymienić predyspozycje genetyczne. Szacuje się, że występowanie schorzenia wśród najbliższych członków rodziny może zwiększyć ryzyko zachorowania nawet 8-krotnie. Na zachorowanie szczególnie narażone są przy tym osoby cierpiące na krótkowzroczność, zaburzenia gospodarki tłuszczowej oraz niskie ciśnienie krwi.


Jak rozpoznać jaskrę?
Jaska może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Właśnie dlatego, tak ważne pozostaje wczesne przeprowadzenie diagnostyki. Wykrycie neuropatii w pierwszych stadiach pozwala na natychmiastowe wdrożenie leczenia, zmniejszając ryzyko progresji choroby. Jakie są pierwsze objawy jaskry? Symptomy zależeć będą od rodzaju neuropatii. Szczególnych problemów diagnostycznych dostarcza jaskra pierwotna, która przez większość czasu przebiega bezobjawowo. Najczęściej pacjenci zauważają problem, gdy schorzenie jest już w zaawansowanym stadium.
Jak wygląda jaskra w oku? Wśród objawów możemy wymienić zaczerwienienie oka, zamazanie obrazu, bóle głowy oraz występowanie tęczowego koła wokół źródeł światła. Charakterystycznym symptomem są także mroczki jaskrowe, czyli charakterystyczne ubytki w polu widzenia. Te jednak mogą pozostawać niezauważone w życiu codziennym nawet przez wiele lat. Jak szybko postępuje jaskra? Choroba może rozwijać się latami. Duża ilość włókien wzrokowych umożliwia maskowanie neuropatii. Podstawowym narzędziem profilaktycznym stają się tym samym kontrolne badania na jaskrę.
Jaskra – diagnostyka i leczenie w MedicaVision
Kompleksową diagnostykę jaskry możesz przeprowadzić w naszej klinice MedicaVision. Wizyta rozpocznie się od przeprowadzenia wywiadu, który pozwoli na ocenę czynników ryzyka. Okulista sprawdzi dodatkowo budowę dna oka, kąt przesączenia oraz ciśnienie wewnątrzgałkowe. Za podwyższone uznaje się ciśnienie powyżej 21 mmHg. Ważnym narzędziem pozostaje także badanie pola widzenia. Jaskra prowadzi bowiem do ubytków oraz występowania mroczków.
Jak leczyć jaskrę? Terapia opiera się przede wszystkim na zatrzymaniu dalszej progresji choroby. W tym celu konieczne będzie obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego przy pomocy kropli do oczu. W przypadku zaawansowanego stadium choroby konieczne może okazać się przeprowadzenie zabiegu operacyjnego lub laserowego. Warto pamiętać o tym, że stosowanie się do zaleceń lekarza chroni przed trwałą utratą wzroku. Zaniedbania w kontynuowaniu leczenia oraz unikanie wizyt kontrolnych mogą skutkować dalszym postępowaniem neuropatii.
Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016
