Plastyka powiek zaliczana jest do najczęściej przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W licznych przypadkach wiąże się również z zaleceniami lekarskimi. Opadające powieki stanowią nie tylko defekt kosmetyczny, ale mogą zmniejszyć także zakres widzenia, negatywnie wpływając na jakość codziennego życia. W dzisiejszym artykule odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania pacjentów!
Jakie są przyczyny opadania powiek?
Ptoza może mieć charakter nabyty lub wrodzony. Przeważnie pojawia się po 50 roku życia wskutek naturalnego zmniejszenia się produkcji kolagenu. Skóra w okolicach oczu staje się wtedy wiotka i mniej napięta. Niekiedy problem związany jest z uszkodzeniem mięśni podnoszących powiekę, zaburzeniami hormonalnymi oraz chorobami immunologicznymi. Stanowi przy tym objaw nieprawidłowego unerwienia. Coraz częściej obserwowane jest tymczasowe opadanie powieki wywołane zmęczenie narządu wzroku, towarzyszące długotrwałemu korzystaniu z ekranów.
Na czym polega operacja na opadające powieki?
Operacja opadających powiek w Medica Vision Warszawa przeprowadzana jest w ramach szpitala jednodniowego. Oznacza to, że pacjent wraca do domu w dniu wykonania zabiegu. W ofercie kliniki dostępna jest zarówno chirurgiczna blefaroplastyka powiek górnych, jak i nowoczesna, nieinwazyjna plastyka metodą Jet Plasma. Tradycyjna operacja zajmuje maksymalnie ok. 1,5 godziny i przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz zaczyna spotkanie od zaznaczenia linii cięcia, po czym przechodzi do wykonania procedury. W przypadku zastosowania Jet Plasmy nie dochodzi do przerwania ciągłości tkanki, a cały zabieg zajmuje od 15 do 45 minut.
Czy operacja powieki jest bezpieczna?
Odpowiednia kwalifikacja pacjenta oraz przygotowanie znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym. Korekta powiek górnych sporadycznie prowadzi do powikłań, wśród których można wymienić m.in. niepełną i nadmierną korektę wady, bliznowacenie oraz asymetrię fałdu powiek. Korzystanie z usług doświadczonego lekarza znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po operacji powiek?
Czego możemy spodziewać się po korekcie powiek górnych? Pełna rekonwalescencja zajmuje nawet do 3 miesięcy. Należy podkreślić jednak, że większość opuchlizny i siniaków zanika w ciągu dwóch pierwszych tygodni. Blizny po wycinaniu powiek ukryte pozostają w naturalnych załamaniach skóry, co sprawia, że przestają być widoczne po ok. 4 tygodniach. Po upływie kilku miesięcy bardzo ciężko odróżnić je od okolicznej skóry.
Kiedy można zobaczyć efekty operacji powiek?
Operacja powiek górnych pozwala przywrócić młody i promienny wygląd całej twarzy. W czasie zabiegu dochodzi do usunięcia nadmiaru wiotkiej skóry wraz z tłuszczem oczodołowym. W razie konieczności lekarz dokonuje jednocześnie korekcji mięśni, jeśli opadającej powiece towarzyszy ograniczenie pola widzenia. Warto pamiętać o tym, że ostateczny efekt widoczny będzie po pełnym zniknięciu opuchlizny. Same szwy usuwane są jednak kilka dni po zabiegu. Większość pacjentów widzi znaczną poprawę w ciągu 2 tygodni po przeprowadzeniu blefaroplastyki. W przypadku zastosowania Jet Plasmy 70% efektów widocznych jest zaraz po korekcie. Z czasem jednak rezultat dodatkowo się wzmacnia.
Jak przygotować się do zabiegu?
Operacja podniesienia powiek nie wymaga specjalnych przygotowań. Lekarze zalecają jednak rezygnację z papierosów oraz picia alkoholu na kilka dni przez wizytą u lekarza. 10 dni przed operacją należy, w miarę możliwości i po konsultacji z lekarzem, odstawić leki rozrzedzające krew. Wskazane jest także unikanie suplementów diety i leków z witaminą E. 6 godzin przed blefaroplastyką nie należy spożywać posiłków. Co więcej, lepiej zrezygnować z makijażu oczu w dniu zabiegu. Wśród przeciwwskazań do wykonania plastyki wymienia się również miesiączkę.
Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016