Złożona budowa oka ludzkiego pozwala na odbieranie wrażeń świetlnych, które następnie interpretowane są w korze mózgowej. Narząd wzroku składa się z gałki ocznej oraz aparatu ruchowego i ochronnego. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jakie są najważniejsze elementy budowy oka.
Budowa i funkcje narządu wzroku
Prawidłowa budowa i działanie narządu wzroku umożliwia odbieranie, przewodzenie i interpretowanie bodźców. Proces widzenia rozpoczyna się w momencie odebrania wrażenia wzrokowego przez siatkówkę umiejscowioną w gałce ocznej. Promienie świetlne przenikają kolejno przez rogówkę, źrenicę, soczewkę, ciałko szkliste, trafiając ostatecznie na powierzchnię siatkówki, czyli najbardziej wewnętrznej błony gałki ocznej.
Siatkówka zawiera dwa rodzaje komórek zmysłowych – pręciki i czopki. Elementy optyczne oka umożliwiają odróżnianie różnych stopni szarości oraz barw. Warto pamiętać o tym, że w półmroku czopki stają się mniej wrażliwe na bodźce, co sprawia, że w ciemnym otoczeniu spada nasza zdolność do postrzegania kolorów. W siatkówce zlokalizowana jest także plamka żółta, czyli obszar najostrzejszego widzenia.
Następnie bodźce przekazywane są do korowych ośrodków wzrokowych mózgu, gdzie powstaje obraz. Impulsy przewodzone są do mózgowia przy pomocy nerwów wzrokowych, które wychodzą z plamki ślepej zlokalizowanej na powierzchni siatkówki.
Z czego zbudowane jest oko?
Jak zbudowane jest oko ludzkie? Jednym z najważniejszych elementów pozostaje gałka oczna o kształcie zbliżonym do kuli. Jej ściany składają się z błony zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Pierwsza z nich zbudowana jest z twardówki i rogówki. Twardsze włókna kolagenowe tworzące twardówkę pełnią głównie funkcję ochronną. Tkanka nadaje także kolisty kształt narządu wzroku. Przezroczysta rogówka umożliwia natomiast prawidłowe widzenie. Ważną rolę odgrywa także spojówka, czyli delikatna błona śluzowa, pozwalająca na swobodne poruszanie gałką oczną.
Błona środkowa, zwana także naczyniową, zbudowana jest głównie z naczyń krwionośnych. Ich głównym zadaniem pozostaje odżywianie i dostarczanie tlenu do siatkówki. Błona środkowa składa się z:
- tęczówki, która wyróżnia się zróżnicowanym zabarwieniem. W jej wnętrzu zlokalizowana jest źrenica, która reguluje ilość światła przenikającego do narządu wzroku;
- ciała rzęskowego,
- soczewki, charakteryzującej się zdolnością akomodacji. Zmiana kształtu ułatwia tworzenie ostrego obrazu niezależnie od usytuowania oglądanego obiektu.
Pomiędzy soczewką a siatkówką znajduje się ciało szkliste, zbudowane głównie z wody. Szacuje się, że może stanowić nawet 2/3 objętości gałki ocznej. Ciało szkliste odpowiada za utrzymanie prawidłowego kształtu oka, regulację ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz amortyzację wstrząsów. Uczestniczy także w załamywaniu promieniowania.
Oko ludzkie – budowa aparatu ochronnego
Właściwa budowa ludzkiego oka warunkuje prawidłowe odbieranie i analizowanie bodźców wzrokowych. Warto w tym miejscu przyjrzeć się także aparatowi ochronnemu. Gałka oczna znajduje się w oczodole, czyli jamie kostnej, w której zlokalizowane są dodatkowo gruczoły łzowe, mięśnie zewnętrzne oka, nerwy oraz naczynia krwionośne. Ważną ochronę zapewnia również tkanka tłuszczowa, gwarantująca odpowiednią amortyzację narządu wzroku.
Anatomia oka ludzkiego obejmuje także powieki oraz aparat łzowy, chroniące powierzchnię oka przed wysychaniem i urazami. To właśnie ruch powiek zapewnia stałe nawilżanie gałki ocznej warstwę lipidową filmu łzowego.
Aby nasz narząd wzroku funkcjonował prawidłowo warto dbać o profilaktykę wzroku. Ważna jest tutaj zdrowa i zbilansowana oraz systematyczna aktywność fizyczna. Pamiętaj również o regularnych badaniach profilaktycznych u okulisty. W naszym centrum medycznym Medica Vision w Warszawie oferujemy kompleksową diagnostykę wzroku. Już dziś zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem!
Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016