Tel: 733 100 016
warszawa@medicavision.pl
Światowida 59 A, Białołęka, 03-144 Warszawa

Zapalenie spojówek zaliczane jest do najczęściej występujących chorób narządu wzroku. Szacuje się, że nawet 30-40% stanów zapalnych związanych jest z reakcją alergiczną. Choroba może mieć charakter ostry, sezonowy oraz przewlekły. Objawy najczęściej nasilają się w okresie wiosenno-letnim, czyli w czasie pylenia roślin. W dzisiejszym artykule dowiesz się, co pomaga na zapalenie spojówek.

Jak rozpoznać alergiczne zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek należy do najczęściej występujących chorób alergicznych oczu. Symptomy zależą przede wszystkim od rodzaju dolegliwości. Ostre zapalenie spojówek alergiczne przebiega przeważnie z silną nadwrażliwością, objawiając się przekrwieniem, zaczerwienieniem i obrzękiem spojówek. Pacjenci skarżą się ponadto na świąd okolicy oka oraz nasilone łzawienie. Objawy pojawiają się gwałtownie, przeważnie w obu oczach jednocześnie.


Najczęściej lekarze diagnozują sezonowe alergiczne zapalenie spojówek, które związane jest z alergiami sezonowymi na pyłki roślin. Alergiczne oczy występują wtedy razem z innymi objawami uczulenia, w tym z zapaleniem błony śluzowej nosa oraz reakcjami skórnymi. Podobnie jak w przypadku postaci ostrej, pacjenci cierpią przeważnie na świąd, przekrwienie oraz łzawienie oczu. Niekiedy mogą występować także drobne brodawki spojówki powiekowej.


Niekiedy alergiczne zapalenie spojówek u dzieci i dorosłych przybiera formę przewlekłą. W takiej sytuacji symptomy są zbliżone, jednak pozostają mniej nasilone. Stają się bardziej odczuwalne w przypadku długotrwałej ekspozycji na uczulający alergen. Wiele osób zastanawia się, czy zapaleniem spojówek można się zarazić. Warto podkreślić fakt, że alergiczny przebieg choroby związany jest z czynnikami środowiskowymi. Oznacza to, że nie można przekazać jej innym osobom.

 

Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny

Jak już wspomniano istnieją różne rodzaje alergicznego zapalenia spojówek. Najczęściej objawy pojawiają się wskutek reakcji IgE-zależnej. Dochodzi wtedy do nadmiernej reakcji układu odpornościowego na substancje pochodzące ze środowiska, które dla większości osób są obojętne. W przypadku alergii sezonowych, zapalenie spojówek związane jest przeważnie z pyleniem roślin wiatropylnych. Całoroczne symptomy występują natomiast u osób uczulonych na sierść zwierząt, grzyby, roztocza kurzu, pleśń oraz lateks.

Co więcej, możemy wyróżnić dodatkowo zapalenie kontaktowe. Objawy pojawiają się wtedy wskutek bezpośredniego kontaktu alergenu z okolicą oka i spojówki. Szczególną formą choroby jest także zawodowe alergiczne zapalenie spojówek, które rozwija się wskutek kontaktu z alergenem charakterystycznym dla danego miejsca pracy.

Zapalenie spojówki – co robić?

W przypadku łagodnego przebiegu choroby najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą, który w razie konieczności zaleci konsultację z alergologiem lub okulistą. Wizyta u alergologa przeważnie jest niezbędna wtedy, gdy zapalenie spojówki towarzyszy innym objawom alergii. Jak zwalczyć alergiczne zapalenie spojówek? Standardowe leczenie opiera się głównie na ograniczeniu ekspozycji na alergen oraz przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych, które pozwalają zmniejszyć reakcję organizmu. W uzasadnionych przypadkach można zdecydować się także na immunoterapię, czyli odczulanie. Warto zadbać również o profilaktykę. Przydatne może okazać się stosowanie sztucznych łez oraz soli fizjologicznej, które pomogą usunąć alergeny z powierzchni oka oraz będą stanowić dodatkową barierę między spojówką i czynnikami środowiskowymi.

Z okulistą należy skonsultować się w przypadku znacznego nasilenia objawów, wystąpienia zaburzeń widzenia, nadwrażliwości na światło oraz bólu oczu. Specjaliści z Medica Vision Warszawa zapewniają kompleksową pomoc w zwalczeniu stanów zapalnych. Lekarze dobierają odpowiednie leki, w razie konieczności także preparaty sterydowe oraz antybiotyki. Samodzielne próby leczenia często są nieefektywne i prowadzą do pogorszenia stanu zdrowia. Cierpisz na zapalenie spojówek? Już dziś zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem!

Jak zawsze w takim przypadku mogą się u Państwa pojawić pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy pod naszym numerem telefonu: 733 100 016